Analiza inwestycji w digital audio – konsolidacja audio

Analiza inwestycji w digital audio – konsolidacja audio

W jednym z ostatnich artykułów ExchangeWire napisało o konsolidacji w audio. Można tam znaleźć analizę inwestycji w branży audio na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy. Jest to dowód na ogromny potencjał, jaki drzemie w tej branży. Inwestycje w firmy oferujące produkty digital audio wyniosły $10.84 mld (£7.97mld) od początku czwartego kwartału, zgodnie z danymi publikowanymi przez ExchangeWire. 

Tilly Sheppard, menedżer produktu w Xaxis, tak skomentowała branżę audio: „Na początku pandemii wszyscy martwili się, że nastąpi nagły spadek konsumpcji audio. Nie znalazło to odzwierciedlenia w rzeczywistości. Przeciwnie, wzrost zainteresowania słuchaniem podcastów dowodzi, że odbiorcy wciąż doceniają wysoką jakość bez ekranowej rozrywki, którą zapewnia rynek audio. Biorąc pod uwagę, że również w podcastach wzrosły możliwości sprzedaży reklam w modelu programatycznym, wiele marek postanowiło w to zainwestować na przestrzeni ostatnich kilku lat”.

Następnie Tilly odniosła się do niektórych kluczowych korzyści modelu programatycznego:

„Model programatyczny otworzył przed reklamodawcami drogę do dostarczania użytkownikom reklam adekwatnych do ich aktualnych potrzeb, czy zainteresowań. Kreacje mogą być dynamicznie personalizowane przy użyciu specyficznych informacji: lokalizacji, wieku, płci, pory dnia czy pogody, aby jak najlepiej odnosiły się do sytuacji poszczególnych słuchaczy i aby skutecznie przyciągały ich uwagę, jednocześnie budując świadomość marki. […] Jesteśmy także świadkami tego, jak personalizacja audio współgra z coraz popularniejszą branżą urządzeń sterowanych głosem – pojawia się możliwość dopasowywania reklam zarówno do urządzenia, z którego korzysta słuchacz, jak i do zainteresowań i innych własności samego odbiorcy”.

Jedną z alarmujących spraw w świecie audio są giganci technologiczni (Apple, Amazon), którzy są w stanie zaprowadzić na rynku monopol. W ostatnim czasie Apple kupił platformę do słuchania muzyki klasycznej (Primephonic), a następnie dezaktywował ją bez wyraźnej informacji o planowanej reaktywacji. Niemniej jednak, jeśli chodzi o kupowanie firm, giganci są bardziej skłonni do inwestowania w możliwość wzrostu oparte na treści. Nie są już zainteresowani zwyczajnym zdobywaniem kolejnych firm. Liderem w tym przypadku byłoby Spotify, który przejmuje dwa duże podcasty: The Ringer Billa Simmonsa za €180m (£154m) oraz The Joe Rogan Experience za $100m (£73.6m).

Chris Shuptrine, wiceprezes marketingu w Kevel, uważa, że tak silna konsolidacja może negatywnie wpłynąć na reklamy w podcastach, jeśli spojrzeć na sprawę w dłuższej perspektywie czasowej.

Powiedział: „Nie można odmówić podcastom wzrostu popularności. A, jak wiadomo, zmiany w zachowaniu odbiorców, niezmiennie pociągają za sobą innowacje technologiczne”.

Przewiduje, że reklama w podcastach zostanie zdominowana przez kilka firm:

„[…] podcasty nie są tak »otwarte«, jak inne części Internetu; kilka platform posiada monopol na ich emisję i spodziewamy się, że nastąpi konsolidacja, a następnie odgrodzenie się murem od ewentualnej konkurencji. W ten sposób pozostanie niewiele miejsca dla nowych adtechowych sprzedawców”.

Dodał też „targetowanie w audio pozostawia wiele do życzenia. Otrzymujemy adresy IP (co pozwala na pozyskiwanie niektórych danych), ale nie jest to pozbawione błędów. Czy informacje o gatunku, treści i nazwie odcinków podcastu są wystarczające do uzasadnienia wciąż rosnącej i rywalizującej ze sobą liczby DSP i SSP? Myślę, że w tym obszarze powstanie jeszcze dużo innowacji, jednak nie spodziewam się, aby powstała tutaj duża przestrzeń dla nowych sprzedawców. Raczej pozostanie ona zdominowana przez kilku dużych graczy”.

Polecamy przeczytać oryginalny artykuł.

Source

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.