Jak jawi się przyszłość świata audio? Wywiad z ekspertami

Jak jawi się przyszłość świata audio? Wywiad z ekspertami

Jak to wygląda obecnie i co nas czeka w przyszłości w marketingu audio? Karol Stryja, znawca w dziedzinie technologii głosowych, przeprowadził wywiad z Jarosławem Śliżewskim (chief digital officer w Agora Radio), Adamem Pachlą (head of digital w Grupie RMF), Ronem Jaworskim (CEO w Trinity Audio) oraz Katarzyną Bargielską (CMO i co-Founder w AdTonos).

W artykule opublikowanym na łamach serwisu NowyMarketing.pl można przeczytać o aktualnym obliczu i przyszłym potencjale audio marketingu. Specjaliści poruszyli takie wątki jak: inteligentne głośniki, interaktywne reklamy, podcasty, reklamy audio z możliwością targetowania, czy dynamicznie personalizowana reklama audio z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Oto kilka najciekawszych wypowiedzi:

W odpowiedzi na pytanie o to, w jakich kanałach funkcjonuje obecnie interaktywna reklama audio, Katarzyna Bargielska powiedziała: „jest już obecna w kanałach stacji radiowych słuchanych na inteligentnych głośnikach, na smartfonach z asystentami głosowymi i w aplikacjach mobilnych. Mało tego, na wszystkich urządzeniach połączonych z internetem, które będą wyposażone w interfejs głosowy, począwszy od inteligentnych głośników, poprzez samochody, czy smart TV, możliwa jest emisja interaktywnej reklamy głosowej. Szacuje się, że Google Asystent w 2020 roku był używany na 320 mln urządzeń, do 2024 r. będzie ich już 620 mln. W USA 32% gospodarstw domowych ma już 3 głośniki inteligentne”. 

Adam Pachla z kolei zaznaczył, że „dzięki technologii wymiany streamu audio w czasie rzeczywistym, już dziś kampanie radiowe audio, w stacjach radiowych słuchanych online, są targetowane do wybranych grup słuchaczy. […] Personalizacja kampanii radiowych już niedługo pójdzie jeszcze dalej, bowiem coraz więcej mówi się o kreacjach, które są dynamicznie tworzone i dostosowywane do odbiorcy albo do kontekstu sytuacyjnego (np. w danym momencie pada deszcz, więc będzie możliwe bardzo szybkie stworzenie kampanii audio reklamujące parasole znanej marki, czy płaszcze przeciwdeszczowe)”.

Zapytani o wygląd reklamy radiowej i rozwój interfejsów za 5 lat odpowiedzieli tak:

Adam Pachla: „myśląc o przyszłości audio, nie możemy zapomnieć o rozwoju podcastów i ich rosnącej popularności. Lokowania produktów w podcastach, czy wręcz realizowanie dedykowanych serii dla klientów, staną się kolejnym powszechnym sposobem wykorzystania audio”.

Ron Jaworski: „przyszłość ma jeszcze jeden bardzo ważny wymiar. Sztuczna inteligencja. O ile jesteśmy już niemal przyzwyczajeni do tego, że sztuczna inteligencja jest w stanie pisać teksty na dowolny temat (np. dzięki narzędziu GPT-3), tak w przyszłości będziemy mieli do czynienia z interaktywnymi treściami audio generowanymi właśnie przez sztuczną inteligencję, tworząc unikalny przekaz dostosowany zarówno do charakteru brandu, ale przede wszystkim do charakteru odbiorcy”.

Na pytanie o rady dla marek w kwestii realego zwiększania swojego potencjału sprzedażowego wykorzystując kanał audio, Jarosław Śliżewski powiedział: „reklama radiowa łączy realne i weryfikowalne duże zasięgi w krótkim czasie i wysoką skuteczność. Wszelkie personalizacje będą tylko to zmieniać. Wyobraźmy sobie podróż samochodem kierowcy, o którym wiemy, że jego hobby to ogród. Taki kierowca zupełnie inaczej zareaguje na informację «Uwaga, wkrótce przejdziesz koło marketu ogrodniczego, w którym jest wyprzedaż tui i kosiarek.» Tak będzie i nie ma innego scenariusza”.

Po więcej ciekawych spostrzeżeń od ekspertów polecamy odwiedzić tę stronę.

Source

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.